کاربرد پلی یورتان ها در صنعت خودرو سازی

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. وبلاگ
  4. chevron_right
  5. کاربرد پلی یورتان ها در صنعت خودرو سازی

کاربرد پلی یورتان در صنعت خودرو

در این مقاله قصد داریم به نقش فزاینده فوم پلی یورتان در صنعت خودرو  و حمل و نقل بپردازیم. از مهمترین مزیت هایی که فوم پلی یورتان برخوردار است می توان به راحتی، ایمنی، صرفه جویی در مصرف مواد، طول عمر بالا و آزادی انتخاب در طراحی اشاره نمود. مواد پی یو ( پلی یورتان ) در انواع و اشکال مختلفی در سرتاسر جهان در حال استفاده است و مزیت های فراوانی را برای تولید کنندگان خودرو و صنعت گران حمل و نقل به همراه دارد.

یک خودرو سواری با اندازه متوسط  ۱۰۰۰ کیلوگرم حاوی ۱۰۰ کیلوگرم پلاستیک می باشد که وزنی در حدود ۱۵ کیلوگرم آن مواد پلی یورتان می باشد که می توانند کیفیت، ایمنی و اقتصادی بودن هزینه تولید خودرو های مدرن را تا حد زیادی افزایش دهند.

کاربرد پلی یورتان ها در صنعت خودرو سازی

پلی یورتان ها مواد سبک وزنی هستند: کاربرد پلی یورتان ها به محیط زیست کمک زیادی می کند زیرا وزن کمتری ماده در خودرو استفاده می شود ( در مقایسه با سایر مواد پلیمری). این مزیت همچنین باعث کاهش مصرف سوخت خودرو و کاهش انتشاز گازهای آلاینده در محیط زیست می گردد. در طول سالیان دانسیته مواد پلی یورتان تا میزان  ۴۰ درصد کاهش یافته ( تا ۴۰ درصد کاهش در مصرف مواد)  در حالی که کارایی و کیفیت نهایی محصول نهایی حفظ شده است. به عنوان مثال، فوم صندلی یکی از قطعاتی است که کمترین دانسیته را در میان دیگر قطعات مورد استفاده در خودرو می باشد ( بین ۴۰-۳۰ کیلوگرم بر متر مکعب).
پلی یورتان ها سر و صدا را برای مسافران کم می کند: خاصیت فوق العاده پلی یورتان در جذب صدا ( عایق صوت) و لرزه گیر کمک فراوانی به راحتی و ایمنی وسایل نقیله نموده است. عایق صوتی پلی یورتان می تواند تا میزان ۵۰ درصد بیشتر از عایق های صدا سنتی مورد استفاده در خودرو سر و صدا را کاهش دهد.

 

کاربرد پلی یورتان ها در صنعت خودرو سازی

 

پلی یورتان ها برای ما ایمنی و راحتی به ارمغان می آورند: خاصیت عالی جذب صوت پلی یورتان به عنوان ضربه گیر و داشبورد، ایمنی مسافران و راننده را تضمین می کند در حالی که فوم صندلی تحت شرایط استاتیکی و دینامیکی راحتی را برای مسافران فراهم می کند.

پلی یورتان ها دوام و مقاومت بالایی دارند: پلی یورتان ها مستعد به خوردگی نیستند. در طول عمر خود ماندگاری را حتی تحت شرایط سخت تضمین می کنند.

 

کاربرد پلی یورتان ها در صنعت خودرو سازی

 

پلی یورتان ها دارای خواص متنوعی هستند: آنها به مهندسان قدرت انتخاب وسیعی از عملکرد و مشخصات فرایندی می دهند به طوری که قادر خواهند بود قطعاتی با شکل ها و اندازه های متنوعی از یک نوع ماده شیمیایی تولید نمود. این باعث کاهش هزینه های تولید خودرو و کاهش تولید ضایعات می گردد.
پلی یورتان ها قابل بازیافت هستند: آنها می توانند در طیف وسیعی از تکنولوژی های مورد تایید بازیافت شوند. در سال ۱۹۹۷ میلادی، بیش از صد هزار تن فوم پلی یورتان در اروپای غربی ( عمدتا فوم صندلی خودرو و فوم صندلی مبلمان و تشک) بازیافت شد.
پلی یورتان ها پتانسیل بالایی در استفاده به عنوان مواد مونو دارند: کاربرد های متنوع پلی یورتان در صنعت خودرو مانند فوم صندلی، داشبورد، عایق صوتی، ضربه گیر، لایه زیرین چرم لبه درب، زیر آرنجی، سقف خودرو و عایق حرارتی باعث سهولت در بازیافت آنها در صنعت می گردد.
استفاده از پلی یورتان ها ضرورت دارد: بر طبق اصول نسبت وزن به عملکرد، پلی یورتان به عنوان بهترین گزینه در صنعت خودروسازی محسوب می شود. تلاش ها برای استفاده از مواد جایگزین به عنوان مثال برای فوم صندلی خودرو در طول سالیان بی نتیجه مانده است زیرا وزن مواد جایگزین خیلی بیشتر است و طول عمر این مواد جایگزین کوتاه تر از قطعات تولید شده با مواد پلی یورتان بوده است.

کاربرد پلی یورتان ها در صنعت خودرو سازی

 

  1.  فوم فلکس ( فوم نرم یا منعطف ): مواد پلی یورتان فلکس در خودرو در کفی صندلی، فوم پشت سری،  پشتی صندلی خودرو و جداره ( دیوراه ) مابین موتور و داخل خودرو به عنوان عایق صوت ( عایق صدا )  استفاده می شود.
  2.    فوم سمی ریجید ( فوم نمیه سخت ): مواد سمی ریجید یا نیمه سخت در قطعات مختلفی از خودرو شامل زیر آرنجی ، چرم لبه در خودرو، ضربه گیر سپر خودرو، طاقچه عقب خودرو، داشبورد و سقف خودرو می توان اشاره کرد.
  3.    فوم ریجید ( فوم سخت ) : از فوم سخت پلی یورتان معمولا به عنوان عایق حرارتی در داخل موتور اتوبوس ها به منظور جلوگیری از انتقال گرما موتور به داخل اتوبوس استفادده می شود.
  4.    فوم اینتگرال : از فوم اینتگرال ( Integral skin) معمولا در فرمان خودرو ( غربیلک فرمان ) استفاده می شود.
  5.     فوم الاستومری : از مواد پلی یورتان الاستومری به عنوان ضربه گیر در داخل کمک فنر خودرو استفاده می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟